5 signálov, ktoré naznačujú, že vám chýba kolagén

Kolagén hrá v tele kľúčovú úlohu. Keď vám chýba, všimnete si to takmer ihneď. Je však dôležité vedieť, čo sledovať a aké signály organizmus vydáva. Niekedy ide len o menšie náznaky, inokedy o väčšie zdravotné problémy. Toto je 5 najčastejších príznakov, vďaka ktorým budete vedieť, že je čas, aby ste základnú stavebnú bielkovinu doplnili.

grayscale photography of woman collar bone

Zdroj foto: unsplash.com

Dôležitý prvok pre organizmus

Väčšina si pod pojmom kolagén predstaví látku bojujúcu proti vráskam. A síce ide o stavebnú bielkovinu, ktorá sa stará o svieži a mladistvý vzhľad, má aj ďalšie dôležité funkcie.

K tým hlavným sa radia:

  • vyživuje vlasové folikuly
  • stará sa o hustotu a zdravie vlasov
  • bojuje proti bolestiam kĺbov, šliach a väzov
  • bojuje proti vráskam
  • udržiava mladistvý a svieži vzhľad
  • vyživuje nechty

Práve preto je nutné pravidelne ho dopĺňať. A to hlavne vo vyššom veku, keď sa prirodzená produkcia pomaly zastavuje.

Máte nedostatok kolagénu?

Nedostatok kolagénu sa prejavuje viacerými signálmi a zdravotnými problémami. Niektorí môžu trpieť len jedným z nich, iní aj dvomi či viacerými. Prinášame vám 5 najčastejších varovaní, kedy je do organizmu potrebné dodať kolagén externe.

woman in white tank top

Zdroj foto: unsplash.com

Suchá a dehydrovaná pleť

Prvým signálom toho, že v tele nemáte dostatok kolagénu, je suchá a dehydrovaná pleť so sklonom k tvorbe vrások. Samozrejme, niektorí ľudia majú genetickú predispozíciu k tomu, že je ich pleť suchšia. V tomto prípade však prichádza k omnoho vyššej suchosti.

Tento príznak sa spravidla objavuje s pribúdajúcim vekom. Na pokožke, a hlavne na tvári, sa začínajú tiež objavovať prvé vrásky.

Lámavé vlasy bez lesku

Vlasy sú z 95 % tvorené látkou s názvom keratín. Ďalších 5 % tvoria iné prvky, ako aminokyseliny a minerály. Na to, aby sa mohol keratín tvoriť, potrebuje telo dostatok kolagénu. Ten obsahuje až 19 aminokyselín, ktoré zásobujú ako pokožku, tak aj folikuly a samotné vlasy.

Hlavnou úlohou kolagénu v rámci vlasov je:

  • poskytovať dôležitú výživu
  • bojovať proti zničeným vlasovým folikulom
  • pôsobiť ako prevencia pred rednutím vlasov z dôvodu starnutia
  • spomaliť šedivenie

Keď v tele nie je dostatok kolagénu, vlasy začínajú rednúť a lámať sa. S týmto problémom bojujú najčastejšie ľudia nad 40 rokov.

Krehké a štiepiace nechty

Veľmi podobne ako pri vlasoch, kolagén zásobuje živinami aj nechty. Tie sú vďaka tomu pevné, neštiepia sa a nelámu. Ak máte problémy s nechtami, dôvodom bude, s veľkou pravdepodobnosťou, nedostatok tejto bielkoviny.

person holding white ceramic mug

Zdroj foto: unsplash.com

Pigmentové škvrny

Pigmentové škvrny predstavujú menšie oblasti na tvári alebo tele. Charakteristické sú tmavším sfarbením do hneda. Nepekne kontrastujú s pokožkou, a preto si ich všimne každý aj z diaľky.

Väčšina pigmentových škvŕn je neškodná a nespôsobuje žiadne zdravotné komplikácie. Ide však o estetický problém. Mnohí sa ich snažia zakrývať mejkapom alebo korektorom. Dôvodov vzniku je viacero. Zvyčajne sa objavia po dlhom pobyte na slnku alebo kvôli genetike.

Odborníci tvrdia, že pigmentové škvrny sa zjavia aj vtedy, keď sa v tele nenachádza dostatok kolagénu. Jeho pravidelným dopĺňaním sa môžete zbaviť aj tých, ktoré na pokožke už máte.

Vek

A posledným signálom je samotný vek. Tvorba kolagénu sa spomaľuje v 25. roku života. V štyridsiatke sa úplne zastaví. V tomto období sa stretnete s hlbšími vráskami, suchou pokožkou a ďalšími príznakmi. Nezabudnite preto na kvalitný doplnok výživy vo forme kolagénu.

Zbavte sa všetkých príznakov

Dopĺňanie kolagénu je jednoduché. Urobiť tak môžete napríklad naším Swiss Care kolagénom so skvelým zložením. Už po pár dňoch si všimnete prvé zmeny. Hydratujte pokožku, starajte sa o vlasy a posilnite si nechty ešte dnes.

Starajte sa o svoje telo správne.
Zaobstarajte si
dávku kvalitného kolagénu.

Späť do obchodu