Čo je to kolagén a prečo je tak dôležitý pre náš organizmus?

O kolagéne sa poslednou dobou hovorí čoraz častejšie. Niektorí spomínajú jeho skvelé účinky na pleť, iní zas na vlasy či nechty. Táto zložka sa v našom tele nachádza prirodzene, no po určitom čase sa jej produkcia začína spomaľovať. To spôsobuje, že človek starne a vytvárajú sa mu vrásky. Kolagén má však omnoho viac účinkov, ako len boj proti starnutiu. Prečo je tak dôležitý pre náš organizmus?

zdroj: Unsplash.com

Čo je to kolagén?

Na začiatok si povedzme, čo vlastne kolagén je. Ak by sme ho chceli niekam zaradiť, mali by sme sa zamerať na proteíny. Ide teda komplexný proteín, ktorý sa skladá z devätnástich aminokyselín.

Kolagén sa nachádza v celom našom tele. Okrem svalových tkanív je tiež v:

 • kostiach
 • šľachách
 • cievach
 • chrupavkách
 • pleti
 • pokožke

Kolagén sa spravidla stará o hydratáciu a pevnosť. Všetky bunky drží pohromade a je dôležitým stavebným prvkom.

Hlavné funkcie kolagénu

Kolagén má množstvo funkcií v našom tele. K tým hlavným sa radia:

 • stará sa o mladistvý, svieži a pekný vzhľad pokožky
 • je základom pre správnu funkciu kĺbov
 • podporuje správnu funkciu čriev
 • stará sa o vlasy a nechty
 • podporuje činnosť mozgu
 • ochraňuje cievy

zdroj: Unsplash.com

Strata kolagénu

Po určitom čase sa produkcia kolagénu spomaľuje, až sa nakoniec úplne zastaví. K prvým zmenám prichádza už v 25. roku života. V tomto období si na tvári a tele nevšimnete nič. Vrásky a ochabnutá pleť prídu neskôr. U niektorých sa môžu objaviť v tridsiatke, u iných až v štyridsiatke. Všetko závisí od vašej genetiky.

K ďalšej zmene prichádza vo veku 40 rokov, kedy sa produkcia kolagénu zastaví. To znamená, že v tele dramaticky ubúda. Začínajú sa objavovať nielen vrásky, ale aj rôzne problémy, ako napríklad slabšie vlasy, lámavé nechty či horšie a zdĺhavé hojenie rán.

V období od 20. do 30. roku života sa kolagén stráca v objemne približne 1 % ročne. A síce sa zdá, že ide o veľmi malé množstvo, opak je pravdou. Už 1 % dokáže spôsobiť prvé menšie vrásky.

Pokles kolagénu však nespôsobuje len to, koľko má človek rokov. Veľký vplyv má na to aj prostredie a životospráva. Celý proces dokáže urýchliť fajčenie a nezdravé jedlo. Negatívny dopad má tiež znečistené ovzdušie, UV žiarenie a voľné radikály.

Tieto všetky faktory spôsobujú, že kolagén sa rozpadá a stráca svoje bežné vlastnosti. Pokožka preto ochabuje a nie je tak pevná, ako pred rokmi.

Ktorý kolagén je najlepší?

Kolagén nie je len jeden. Odborníci hovoria o 27 rôznych typoch. Tým, ktorý však potrebujete pre svoje telo a pokožku, je kolagén typu I. a II. V našom tele sú v najväčšom zastúpení.

Keď sa rozhodnete, že budete kolagén dopĺňať, zamerajte sa práve na tieto dva typy. Prinesú vám najlepšie účinky.

zdroj: Unsplash.com

Ako správne doplniť kolagén?

Keď telo prestane kolagén produkovať, je dôležité, aby ste ho začali dopĺňať sami. Robiť by ste tak mali už v období, keď sa produkcia spomaľuje. Vyhnete sa skorým vráskam či ochabnutiu pleti a zachováte si mladistvý vzhľad omnoho dlhšie.

Kolagén môžete doplniť viacerými spôsobmi. Tým prvým sú potraviny bohaté na túto zložku. Dôležité je ale uvedomiť si, že dostať do tela dostatočné množstvo cez jedlo nemusí byť tak jednoduché.

Najlepším a najľahším spôsobom je dopĺňanie prostredníctvom špecializovaných produktov. K nim sa radí aj náš SwissCare kolagén s príjemnou chuťou. Stačí ho len zarobiť a vypiť.

Nezabúdajte na kolagén ani vy

Kolagén je dôležitou látkou v našom organizme. Ak sa nebojíte vrások, myslite na to, že okrem mladistvého vzhľadu prispieva aj k správnemu fungovaniu kostí a chrupaviek. Okrem toho má desiatky ďalších benefitov, ktoré vo vyššom veku určite oceníte.

 

Doplňte kolagén ešte dnes.
Vyberte si z našej
širokej ponuky.

Späť do obchodu