Kolagén a vlasy: Aké účinky na ne má?

Kolagén a vlasy: Aké účinky na ne má?

Keď sa hovorí o kolagéne, často sa spomínajú jeho skvelé účinky na vlasy. Väčšina odborníkov tvrdí, že pri pravidelnom užívaní sa môžete zbaviť nielen vypadávania, ale aj štiepenia a oslabovania. Aké ďalšie výhody a benefity sa s pravidelným dopĺňaním kolagénu spájajú?

woman in white long-sleeved shirt standing in front of pink wall

Zdroj foto: unsplash.com

Prečo je kolagén tak dôležitý?

Zdravie vlasov sa odvíja od množstva faktorov, ako napríklad od veku alebo životného štýlu. Človek, ktorý neprijíma dostatok vitamínov a minerálnych látok, sa môže stretnúť s problémami ako rednutie či štiepenie.

Vlasy sú z 95 % tvorené látkou s názvom keratín. Ďalších 5 % tvoria iné prvky, ako aminokyseliny a minerály. A síce sú dôležité, hlavnú úlohu zohráva práve keratín. Ten určuje, či budú vlasy pevné, husté, rovné alebo kučeravé.

Kde je však spomínaný a dôležitý kolagén? Vo vlasových folikuloch, odkiaľ vlasy vyrastajú. Z tohto miesta získavajú potrebné živiny pre svoj rast a celkové fungovanie. A ako iste viete, kolagén obsahuje až 19 aminokyselín, ktoré zásobujú ako pokožku, tak aj folikuly a samotné vlasy.

Kolagén hrá teda veľmi dôležitú úlohu. Ak ho v tele nie je dostatok, môže spôsobiť, že vaša hriva nebude tak pekná, hustá a žiarivá. S týmto problémom bojujú hlavne starší ľudia. Tvorba kolagénu sa znižuje už od 25. roku života a približne v štyridsiatke sa úplne zastaví. Keď ho nebudete dopĺňať externe, telu bude chýbať, čo sa odrazí práve na vlasoch, nechtoch a pokožke.

woman standing near body of water during daytime

Zdroj foto: unsplash.com

Aké účinky má kolagén na vlasy?

Kolagén má na vlasy viacero účinkov. K tým hlavným sa radia:

  • poskytuje dôležitú výživu
  • bojuje proti zničeným vlasovým folikulom
  • pôsobí ako prevencia pred rednutím vlasov z dôvodu starnutia
  • dokáže spomaliť šedivenie

Poďme si o jednotlivých benefitoch povedať niečo viac.

Poskytuje dôležitú výživu

Ako sme už spomenuli, vlasy sa skladajú z viacerých zložiek, no najdôležitejší je keratín. Naše telo využíva na jeho tvorbu niekoľko aminokyselín, ktoré sa nachádzajú v kolagéne. Keď prijímate kolagén v dostatočnom množstve, organizmus rozkladá jednotlivé zložky a buduje nimi nové bielkoviny a iné zlúčeniny.

Jednoducho povedané, príjem dostatočného množstva kolagénu vám zaručuje, že vlasy budú zdravé, pevné a hebké na dotyk.

Bojuje proti zničeným vlasovým folikulom

Viaceré výskumy ukazujú, že voľné radikály dokážu zničiť vlasové folikuly. Mladý človek sa proti nim dokáže ochrániť aj sám, pretože má dostatok kolagénu na obnovu. S vekom a zníženou produkciou tejto bielkoviny je ale vlasová pokožka obzvlášť náchylná. A keď sa po poškodení neobnoví, vlasy budú buď v zlej kvalite, alebo nenarastú vôbec.

Kolagén pôsobí ako antioxidant a bojuje proti poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi. Radikály sú zlúčeniny, ktoré v tele vznikajú v dôsledku stresu, fajčenia, znečisteného ovzdušia, nesprávneho stravovania, alkoholu a iných negatívnych javov. Príliš veľa voľných radikálov pokožku nielen ničí, ale mení aj jej DNA.

blonde haired woman in black top surrounded by tall plants

Zdroj foto: unsplash.com

Pôsobí ako prevencia pred rednutím z dôvodu starnutia

Kolagén je základom pre rast a s pribúdajúcim vekom sa jeho produkcia znižuje. To ovplyvňuje aj hustotu vlasov. Ak ho budete dopĺňať pravidelne a telo ho bude mať dostatok, nemusíte sa báť, že by ste o svoju korunu krásy prišli. Nehovoriac o tom, že vlasy si zachovajú aj pekný výzor a kvalitu.

Dokáže spomaliť šedivenie

Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam dokáže kolagén bojovať proti poškodeniu buniek a spomaliť šedivenie. Vo výsledku to znamená, že sa môžete tešiť z vlastnej farby dlho po tom, čo sa ostatní budú farbiť.

Samozrejme, na šedivenie má veľký vplyv aj genetika a ďalšie faktory. Kolagén ale hrá kľúčovú úlohu.

Využite silu kolagénu vo svoj prospech

Kolagén je dôležitou stavebnou látkou. Ovplyvňuje, akú hustotu a výzor majú vaše vlasy. Keď chcete, aby boli kvalitné a nevypadávali, nezabúdajte ho pravidelne dopĺňať. Uvidíte, už po krátkom čase sa objavia prvé zmeny.

 

Starajte sa o svoje vlasy správne.
Zaobstarajte si
dávku kvalitného kolagénu.

Späť do obchodu