Strata kolagénu: Čo všetko ju spôsobuje?

 

To, že sa kolagén rokmi stráca, vie snáď každý. Táto informácia na nás vyskakuje všade, pri prechádzaní stránok na internete, pri pozeraní televízie či dokonca v drogérií pri nakupovaní krémov. Pribúdajúci vek však nie je jediný faktor vplývajúci na stratu. Čo všetko má za následok tvorbu vrások a zníženú produkciu kolagénu?

zdroj: Unsplash.com

Prečo sa kolagén stráca

Prirodzená tvorba kolagénu sa časom znižuje, až sa úplne zastaví. Keď sa zastaví, telo využije posledné zásoby tejto látky a následne funguje bez nej. To sa odrazí na vráskach, ochabnutej pokožke, lámavých vlasoch a slabých nechtoch. Jediným riešením, ako celý proces spomaliť, je dopĺňať kolagén externe, prostredníctvom správne zvolených potravín alebo doplnkov výživy.

Strata kolagénu z dôvodu starnutia je úplne bežná a netreba sa jej báť. Môžete ju však oddialiť. A to tak, že začnete užívať kolagén ešte predtým, ako sa objavia prvé vrásky. Prevencia je lepšia ako liečba, a v tomto prípade to platí dvojnásobne.

Ako sme ale spomenuli, vek nie je jediným faktorom spôsobujúcim ochabnutú či suchú pokožku a lámavé vlasy. Aké ďalšie príčiny existujú?

UV žiarenie

Za posledné roky sa vykonalo niekoľko štúdií potvrdzujúcich priamu súvislosť medzi UV žiarením a stratou kolagénu. UV lúče sú omnoho silnejšie, ako si vieme predstaviť. Poškodzujú DNA buniek, ktoré kolagén produkujú, čo spôsobuje, že buď sa produkcia úplne zastaví, alebo spomalí. Tým dochádza k starnutiu a výskytu prvých vrások.

Okrem toho, UV lúče tiež vytvárajú voľné radikály. Tie kolagén priamo poškodzujú a majú podobný, ak nie rovnaký efekt, ako v prípade poškodenia DNA.

zdroj: Unsplash.com

Fajčenie

To, že kvôli fajčeniu človek starne rýchlejšie, je všeobecná pravda. Počuli ju pravdepodobne úplne všetci fajčiari aj nefajčiari. Ako je to však možné a čo vlastne nikotín spôsobuje?

Fajčenie, presnejšie nikotín, poškodzuje kolagén v pokožke a organizme priamo. Vdychovanie dymu znižuje množstvo kyslíka dodávaného do tkanív. Preto sa nemôžu regenerovať, poškodzujú sa a odumierajú.

Nevhodná strava

Nevhodná strava plná cukrov a tukov má za následok zápaly. A práve tie sú jedným z hlavných nepriateľov každého tkaniva. Narúšajú hojenie a poškodzujú bunky priamo spojené s tvorbou kolagénu.

Najväčší problém robí cukor. Ten vedie k fragmentácii kolagénu, oslabeniu základu pokožku a k predčasnému starnutiu. Namiesto chutných sladkých tyčiniek alebo čokolády si dajte radšej ovocný šalát.

Stres

Stres sa nazýva civilizačnou chorobou 21. storočia. Ak ho máte v živote veľa, dokáže v organizme vytvoriť zápal, ktorý znižuje schopnosť produkcie kolagénu. Okrem toho, kvôli stresu vyzerá človek strhane a nezdravo. Je častokrát bledý, unavený a neproduktívny. Práve to je dôvod, prečo by ste mali pravidelne cvičiť alebo meditovať. Za vyskúšanie stoja tiež dychové cvičenia.

zdroj: Unsplash.com

Genetika

Bohužiaľ, za nízku produkciu môže aj genetika. V takýchto prípadoch sa dá urobiť iba jediné – správne sa o seba starať a dopĺňať kolagén prostredníctvom potravín a výživových doplnkov.

Nezabúdajte ani na krém s ochranou proti UV žiareniu. Ten používajte pravidelne, počas celého roka. Ultrafialové lúče žiaria aj vtedy, keď je zamračené.

Dopĺňajte kolagén správnou formou

Či už bojujete s vráskami, alebo hľadáte prevenciu, je potrebné siahnuť po správnej forme kolagénu. Živočíšne a rastlinné potraviny sú síce dobré, no nie vždy stačia. Najpraktickejšou možnosťou sú doplnky stravy, ako napríklad SwissCare kolagén. Prostredníctvom chutného drinku dostanete do tela odporúčanú dennú dávku.

 

Starajte sa o seba a svoj organizmus.
Zaobstarajte si
dávku kvalitného kolagénu.

Späť do obchodu